Účast na studijní cestě s NIDV ve Varšavě.

Globální rozvojové vzdělávání a cíle udržitelného rozvoje ve školách v Polsku.

V termínu od 15.9.2019  do 21.9.2019 jsem měla možnost účastnit se studijní cesty českých pedagogů pořádané NIDV s finanční podporou MŠMT a MZV České republiky na téma Globální rozvojové vzdělávání a cíle udržitelného rozvoje ve školách. Cílem cesty byl náš severní soused Polská republika, konkrétně jsme strávili týden ve Varšavě s jednodenním výjezdem do Krakova. Cesta byla ze strany NIDV velmi dobře organizovaná, po celou dobu pobytu jsme měli k dispozici pracovníky NIDV Jiřího Tillnera a Michaelu Tužilovou, kteří se o nás postarali jak organizačně, tak zejména jazykově. Po celý týden vykonávali funkci tlumočníků tak, aby nikdo z nás neměl problém s pochopením obsahu našich setkání. Hostitelská strana byla zastoupena spolupracovnicemi spolku  „Grupa Zagranica“, které se nám při našem poznávání věnovali. Program celého týdne byl organizačně dobře zajištěn, vše bylo směřováno k tomu, abychom získalo plnou představu o tom, jak problematiku globálního rozvojového vzdělávání polská strana řeší. Setkali jsme se s představiteli mnoha organizací dobrovolnického typu, navštívili státní a soukromou školu a celý týden zakončili setkáním s představiteli ORE (Osrodek rozwoju edukacji) – obdobou našeho NIDV.
Cesta byla řešena letecky a tak jsme se do Varšavy dostali díky krásnému bezoblačnému počasí s možností sledování přírodních krás z ptačí perspektivy velmi rychle. Zejména přelet Krkonoš stál za pohled, Varšava nás sice přivítala trošku chladnějším počasím, které pak pokračovalo v podstatě celý týden, ale na zajímavost programu to vliv nemělo.
Pondělní dopoledne jsme strávili seznámením se s pracovníky Grupy Zagranici a systémem globálního vzdělávání, která tato skupina organizuje. Odpoledne jsme navštívili Amnesty International Poland.  Úterní návštěva Krakova byla spojena s návštěvou polské asociace FairTrade a Buy Responsibly Foundation. Zajímavým momentem byla návštěva Open Plan Foundation, která se zaměřuje na otázky spojené s ochranou ovzduší a zapojení dětí do dlouhodobých vzdělávacích projektových soutěží v rámci Krakova. Vše s ohledem na ekologické vzdělávání, vzhledem k tomu, že smogová situace Krakova je na hraně udržitelnosti. Ve středu jsme navštívili Center for Citizenship education, kde nám byli představeny jejich programy  Into the world with class a Climate is the subject nejen z pohledu učitele, ale měli jsme možnost si aktivity určené pro práci se žáky sami vyzkoušet a prohlédnout si velké množství různých studijních materiálů a různých pracovních listů. Odpoledne jsme potom věnovali návštěvě soukromé školy základní školy ve Starých Babicích. Přestože se jednalo o soukromou základní školu, byla návštěva velmi inspirativní. Školou nás provázel její ředitel, který nám ji představil se všemi jejími pravidly, která kladou velký důraz na rozvoj dítěte a současně ale požadují i od dětí určitou míru zodpovědné spolupráce. Hlavním prvkem je zásada naslouchání druhému, respekt vůči ostatním nejen dítě vůči dospělému, ale i dospělý vůči dítěti. Celá výuka je směřována na cíle udržitelného rozvoje, které jsou považovány za přirozenou součást každodenního vzdělávacího procesu. Děti jsou podporovány v zájmu o globální vzdělávání, podporovány v aktivním zájmu nejen o své nejbližší okolí. Ředitel nám vysvětlil i jakým způsobem organizují podporu dětí v účasti na demonstraci hnutí Friday for future.
Po celou dobu pobytu jsme vnímali úctu Poláků k jejich historii. Na každém kroku jsme se setkávali s připomínkami dějin 20. století. Období druhé světové války, boj za svobodu a likvidace židů jsou pro Polsko dodnes velmi silné téma. Návštěva Muzea historie polských židů nás v tom ještě více utvrdila. Proběhlo setkání s pracovnicemi muzea, vyslechli jsme výklad o formách práce se skupinami, které muzeum navštěvují, seznámili se s aktivitami muzea.
Velmi zajímavou částí našeho programu byla možnost setkání se studenty veřejné střední školy Lotnictwa Polskiego. Zde jsme měli možnost účasti na hodině, která byla věnována problémům globálního rozvojového vzdělávání.  Sledovali jsme skupinovou práci žáků, jejich přístup k řešení problémů. O problémech a způsobech vzdělávání této věkové skupiny jsme následně měli možnost diskutovat s vyučujícím.
V pátek jsme se dopoledne setkali s pracovnicemi Osrodku rozwoju edukacji – obdobou našeho NIDV, které nás velmi podrobně seznámili s prací jejich vzdělávací instituce, s tím, jak probíhá vzdělávání učitelů a jaké jsou jeho možnosti. Vzhledem k tomu, že tato instituce sídlí v centru Varšavy, měli jsme možnost alespoň z jejích oken přihlížet 20. září veřejné demonstraci za udržitelný rozvoj organizované hnutím Friday for future. Jednalo se symbolické ukončení celého týdne věnovaného globálním problémům naší planety, ukončení studijní cesty, která splnila svůj účel, pomohla nám získat nejen vetší povědomí o tom, jak tuto problematiku řeší v Polské republice, ale i nám pomohla celkově zlepšit znalosti dané problematiky. Velký dík patří organizačnímu zabezpečení jak ze strany NIDV – Jiřímu Tillnerovi a Michaele Tužilové, tak i práci hostitelské organizace Grupa zagranica – Ele Kielak, Anii Kertyczak a Magde Trojanek..

Datum vložení: 1. 10. 2019 22:52
Datum poslední aktualizace: 29. 10. 2019 23:13