Dějepisná exkurze - Praha

Připomenutí 80. výročí od operace Antropoid

Na badatelském výletu v Praze jsme si připomněli výročí osmdesáti let od operace Antropoid a útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Navštívili jsme kamennou kryptu kostela i kostel svatého Cyrila a Metoděje. V těchto místech je lehké přenést se osmdesát let nazpátek a představit si, jaké asi musely být poslední momenty parašutistů. Zde se odkaz odvahy parašutistů zdál blíž, než kdekoliv jinde. Doslova jsme si sáhli do děr po střelách, jinde jsme se spoléhali na vlastní představivost a výklad učitelů a historiků. Praha je plná stop hrdinů heydrichiády. Pohybovali jsme se Prahou po jednotlivých stopách atentátu, například v zatáčce, ve které Kubiš a Gabčík hodili granát a pokusili se vystřelit na vůz Reinharda Heydricha. Pokračovali jsme v Národním muzeu výstavou Nikdy se nevzdáme! Věnovali jsme se nejenom tehdejším událostem, ale i osudům lidí, kteří tehdejším parašutistům pomáhali. Nakonec jsme skončili na Ďáblickém hřbitově, kde skončily ostatky sedmi parašutistů z kostela. Zde jsme si řekli spoustu zajímavých historických skutečností.

Datum vložení: 9. 12. 2022 13:29
Datum poslední aktualizace: 9. 12. 2022 14:24