Základní škola a Mateřská škola Klobuky, okres KladnoArchivAktuality 2015/2016

Aktuality 2015/2016

Čarodějnické řádění

Dnešní dopoledne se do naší školy a školky slétly malé čarodějnice a malí čarodějové. Byla to taková malá premiéra před Filipojakubskou nocí smiley. Pod vedením zkušených a letitých čarodějek, plnili malí učňové rozmanité úkoly. Nemohlo chybět čarodějnické řádění těch nejmenších na zahradě. Na hřišti před školou se konala módní přehlídka všech zúčastněných. Dále se čarodějnice a čarodějové zdokonalovali v přípravě lektvarů a nemohl chybět ani průvod obcí. Po ukončení dopoledního řádění se všichni účastníci čarodějnického reje odebrali do svých brdlohů.

Děkujeme všem a těšíme se napřesrok - kouzlům a košťatům zdar! cheeky

Přílohy:

Noc s Andersenem ve škole i ve školce

hrajeme si, tvoříme, snad i spát budeme...

24.3. MŠ UZAVŘENA

24. 3. MŠ UZAVŘENA!

HLAVNÍ ZÁPIS DĚTÍ DO MŠ

Hlavní zápis dětí do MŠ

VOJÁCI VE ŠKOLE

Vojáci z Posádkového velitelství Praha navštívili naši základní školu.

V úterý 16. února 2016 navštívili naši základní školu vojáci z Posádkového velitelství Praha. Vojenská jednotka, která se skládala z 12 příslušníků tohoto vojenského útvaru, pod vedením vojenského kaplana majora Miloslava KLOUBKA, připravila ukázku ze své činnosti pro naše žáky a žákyně, ale i pro příslušníky učitelského sboru.
Velitelství pražské posádky vzniklo se vznikem stálých armád. Pražské velitelství má jednu z nejdelších tradic v Evropě. Od roku 1621 nebyla kontinuita pražské posádky (nejstarší v českých zemích) a posádkového velitele nikdy přerušena.
Prvním velitelem pražské posádky byl Albrecht Václav Eusebius kníže VALDŠTEJN, vévoda frýdlantský. V následujících stoletích se Praha stala nejvýznamnější vojenskou posádkou v zemi a od roku 1918 navíc i sídlem ústředních vojenských orgánů samostatného československého státu.
Po druhé světové válce prošla pražská posádka velmi složitým vývojem, který v posledních letech vyvrcholil reorganizací Armády České republiky. V rámci této reorganizace došlo k 1. dubnu 2004 k vytvoření Posádkového velitelství Praha a jeho redislokaci do objektu kasáren Na Julisce v Praze 6.
Vojáci, kteří k nám přijeli, byli konkrétně z praporu Čestné stráže Armády České republiky.
Širokou veřejností je často Čestná stráž zaměňována s Hradní stráží, ale tyto dvě jednotky plní rozdílné úkoly. Pravidelně je možno Čestnou stráž spatřit v rámci slavnostního ceremoniálu při odletu a příletu oficiálních zahraničních návštěv. Vojenskými poctami doprovází další osobnosti státního významu i vojenského života. Vzdávají poctu při přijetí prezidenta republiky a významných zahraničních delegací na půdě Ministerstva obrany a Generálního štábu, dále při slavnostních nástupech vojáků po návratu ze zahraničních misí. Při jejich dekorování vyznamenáními dodávají vážnost významu těchto aktů.
V rámci pietních aktů slouží česnou stráž u pietního místa, provádí kladení věnců a květin oficiálních představitelů a delegací. Svou přítomností vzdávají čest vojenskými poctami při pohřbech zemřelých vojáků v činné službě i v záloze a válečných veteránů. Za jeden kalendářní rok absolvují vojáci téměř 400 slavnostních, pietních a smutečních aktů, včetně zahraničních. Při této příležitosti reprezentují nejen sebe,  velitelství ale i armádu a stát.
K reprezentaci armády na veřejnosti jsou příslušníci Čestné stráže vyzbrojeni specifickými zbraněmi-reprezentační puškou a šavlí.
Puška-jednotka používala a používá 7,62 samonabíjecí pušku vz.52/57,která je přizpůsobena pro použití Čestnou stráží (pažba je zpevněna pro odolávání úderům o zem) a je pro ní charakteristický bodák sklopen na boku těla. Hmotnost je 3,95 kg, délka bez bodáku je 1020 mm, se vztyčeným bodákem 1290 mm.
Šavle-v roce 2007 byla do výzbroje jednotek Čestné stráže zavedena šavle 2006 pro velitele Čestné stráže (celková délka 980 mm, délka čepele 810 mm, šířka čepele 23 mm, tloušťka čepele 5 mm, délka pochvy 840 mm, hmotnost šavle i s pochvou 1270 g, vyrobená v roce 2006 firmou SERVIS CENTRUM PRAHA,s.r.o. výhradním zástupcem firmy WKC SOLINGEN v počtu 35 kusů.
Pro střelbu salv při pietních aktech používá Čestná stráž samopaly vz.58P s upraveným designem.
Čestná stráž má ve výzbroji soupravu salvových kanonů. Salvová souprava je určena ke střelbě slavnostních dělostřeleckých salv při zvlášť významných příležitostech, jakými jsou inaugurace prezidenta republiky a složení slavnostní vojenské přísahy u příležitosti oslav vzniku samostatného čs. státu. Soupravu tvoří pět salvových kanonů, odpalovací automat a kabeláž dálkového odpalování. Požadovaného akustického efektu se dosahuje odpalováním imitačních pyrotechnických elementů.
Vojenská jednotka, která nás navštívila, nám předvedla ukázku ze své činnosti zaměřenou na  zabezpečování slavnostních aktů, zdravotnickou přípravu, maskování, dále ukázka obrany jednotlivce a další činnosti spojené se službou u tohoto specifického vojenského útvaru.
                                                                    D. Machálková, pplk.. J. Machálek

Přílohy:

Další užitečné stránky pro rodiče.

Doporučení pro předškoláky.

Vážení rodiče,

doporučuji Vám tyto webové stránky pro rozvoj vašich dětí, zejména předškoláků. M.Miltrová

1 |